Tarflen – jaki to materiał?

admin, 27.02.2024 , kategoria: Bez kategorii

Akryl, tarflen to tak naprawdę ogólny termin używany w odniesieniu do rodzajów tworzyw termoplastycznych na bazie ropy naftowej i powstałych na bazie naturalnego szkła. Akryl jest również znany jako poliakrylan. Istnieje wiele marek kojarzonych z akrylami, a plexi jest prawdopodobnie najbardziej znaną. Inne marki to Lucite firmy du Pont i Acrylite firmy Evonik Cyro LLC, a także Perspex, Optix, Altuglass i Oroglass.

Tarflen może być formowany wtryskowo lub wytwarzany ręcznie. To pierwsze jest bardzo podobne do szkła i dlatego często stosuje się je jako alternatywę w okularach przeciwsłonecznych, stojakach ekspozycyjnych i pojemnikach piekarniczych. Materiał jest mocny, a także tańszy niż ich ręcznie wykonane odpowiedniki. Ręcznie wykonane akryle są stosunkowo bardziej ekskluzywne i zwykle używane do ekspozycji. Są wyższej jakości i niezwykle mocne.

Poliwęglan czy tarflen?

Odnosi się to do przezroczystego tworzywa termoplastycznego o niesamowitej trwałości. Poliwęglany są łatwe w formowaniu i obróbce, dlatego są wykorzystywane do wielu celów, na przykład w przemyśle budowlanym i do produkcji okularów ochronnych. Jest droższa od plexi, ale też mocniejsza i można ją wyginać także w temperaturze pokojowej. Poliwęglan jest dostępny pod markami takimi jak Lexan i Makrolon. Poliwęglany kojarzone są ze szkłem kuloodpornym, ponieważ wykorzystuje się je do tworzenia pancernych okien w samolotach i pojazdach rządowych. Jednak w przeciwieństwie do akrylu i tarflenu, poliwęglany mają tendencję do żółknięcia pod wpływem długotrwałego działania światła słonecznego.

Komentowanie zabronione.